‘Altın avcısı’ milli taekwondocu İrem Yaman’dan SKOR’a özel açıklamalar

‘Altın avcısı’ milli taekwondocu İrem Yaman’dan SKOR’a özel açıklamalar

Sizin kızlara tavsiyeleriniz neler?

Ben kesinlikle, ne olursa olsun, spor yapmalarını tavsiye ediyorum. Taekwondo, kick-boks, voleybol veya başka bir şey olur. Dans etmek bile… Kendilerine özgüvenleri gelsin. Bu dünyada ayaklarını yere basabildiklerini bilsinler. Bu en önemli şeylerden bir tanesi.

Aslında kadının dokunduğu spor branşlarının Türkiye'de daha bir başarılı olduğunu görüyoruz.

Kesinlikle öyle. Kadın hangi dalda olursa olsun her şeyin en iyisini yapıyor. Çünkü çok detaycı kadınlar zaten. Biliyorsunuz. Doğası gereği. Bunun için de başarı aslında orada daha fazla geliyor.

İlham veren bir karakter olmaya gidiyorsunuz. Bu belli artık. 23 yaşınızdasınız. Umarım uzun yıllar çok başarılı olacaksınız. Sizinle ilgili ufak bir araştırma yaparken şuna rastladım; “Manken olmayı düşünüyor musunuz” diye sormuşlar. Şu manken olayı nedir Allah aşkına?

Aynen öyle. Yine bir röportajda bu soru geldi bana. Genelde bu soruyla karşılaşıyorum. “Manken olmayı düşünüyor musun” gibi. Herkesin bildiği “Uzun boylu kız manken olmalıdır…”

Veya “voleybolcu olmalı” gibi…

Evet öyle kalıplar var. Bunları yıkmaya çalışıyorum. Manken olmayı düşünmedim. Düşünmüyorum da. Ben sporcuyum. Yaptığım şeyi en iyi şekilde yapmaya çalışıyorum. Burada da en iyi olup olimpiyat şampiyonluğunu getirmek istiyorum. Herkes beni “Manken misin” diye anmasın. “Olimpiyat şampiyonu” diye anılmak istiyorum.

Twitter'da falan yorumları okuyor musunuz? Sosyal medyaya gelen yorumları. Çünkü, geliyor!

Yani aslında ben okumasam bile, yakın çevrem bana gösteriyor. “Yorum yapılmış” falan diye. Yani okuyorum!

Maçlardan önce uğurunuz var mı yaptığınız? Var sporcularda çünkü. Totem söylenmez gerçi ama…

Ben söylüyorum. Bir sürü var çünkü bende. Bir tane yetmiyor! Totemim var, sahaya ilk çıktığımda tatamiye ilk adımı attığım zaman iki kez havaya sıçrıyorum. Hem bacaklarımı iyi hissetmek için hem de bu benim totemim. Maçtan önce yaptığım şeylerden bir tanesi. Maçtan önce, kıyafetlerim vardır, onları kesin giymem gerekiyor. Yanımda bulunması gerekiyor. En büyük totemim saç bandımdı. Bunu da herkes biliyordu zaten. Tüm fotoğraflarda aynı bandana. Bandana turuncu renkti, yıllarca kullanmaktan rengi açıldı! En son hiç unutmuyorum, Kore'ye gittik. Yakın bir yer de değil. Bandanamı evde unutmuşum Kore'ye bandana gönderttim. Daha sonra o maçtan iki kamp sonra kampta yıkamaya verdiğimde kayboldu bandanam ama ondan sonra totemdi ama olmadığı zaman da ilk girdiğim maçta şampiyon oldum.

Çok da gerek yok aslında size! Normalde neler yapıyorsunuz? Çok merak ediyorum. Dizi furyası aldı gidiyor. Neyi izliyorsunuz?

Yabancı diziler arasında Game of Thrones izledim en son yeni sezonu bekliyorum.

Ben de…

Siz de bekliyorsunuz. :) Ondan önce Breaking Bad izledim. Siz de izlemişsinizdir. Çok bilinen bir dizi çünkü.

La Casa de Papel izliyor musunuz?

Yeni başladım. İlk sezon 5. bölümdeyim. Çok sürükleyici zaten. Şu anda onu izliyorum.