Çalımbay'dan taraftara övgü

Çalımbay’dan taraftara övgü

TRABZON

Trabzonspor Teknik Direktörü Rıza Çalımbay, Spor Toto Süper Lig'in 20. haftasında 5 Şubat Pazartesi günü Göztepe ile yapacakları maç öncesi Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde basın toplantısı düzenledi.

Fenerbahçe maçındaki desteklerinden dolayı taraftarları kutlayan deneyimli teknik adam, şöyle konuştu:

"Mükemmel şeyler yaptılar. İlk yarı olmasa da ikinci yarı çok iyi şeyler yaptık. Skoru da bulduk ama sonucu alamadık. En çok çalıştığımız, dikkat ettiğimiz yerden golü yedik. Burada önemli olan taraftarımızın verdiği dersti. Davranışlarından ve maçın ardından takımımızı alkışlamalarından dolayı hepsine kendim ve takımım adına teşekkür ediyorum. İnşallah bu destek hep devam edecektir ve iyi şeyler yapacağız. Onlara galibiyet armağan etmek isterdik ama maalesef oyun içinde olabiliyor. Bize verdikleri destek ve takımla bütünleşmeleri çok iyiydi."

"Kim faydalı olacaksa onu tercih ediyoruz"

Deneyimli teknik adam, "Fenerbahçe maçında taraftar Sosa'nın oyuna girmesini istedi. Sosa'yı taraftar istediği için mi oyuna aldınız?" şeklindeki soruya ise şu yanıtı verdi:

"O bir kere çok yanlış. Taraftarın söylemi ile oyuna oyuncu almam veya oynatmam. Böyle bir şey aklımın ucundan bile geçmez. Biz orada herkesi ısınmaya yolluyoruz. Seyirci bağırdı diye öyle bir şeyin olması mümkün değil. Benim karakterime, kişiliğime uymaz. Sosa ile de konuştum. Yeni Malatyaspor maçına Sosa ile başladık. 30. dakikada Sosa kırmızı kart gördü ve oyundan çıktı. Sosa iyi ve hazır olduktan sonra gelir başka bir arkadaşımızı görevlendiririz. Sosa'ya 'Sezon başı burada olsaydım seni kesinlikle oynatmazdım.' dedim çünkü sezon başı antrenmana katılmamış, ondan önceki sene de Milan'da süre bulamamıştı. O kabullense de kabullenmese de biz o durumu bekledik. Konyaspor maçından önce kendisini çağırdım ve çok iyi bir durumda olduğunu, artık oynayacağını söyledim. O da kabul etti. Önce yarım saat, sonra 45 dakika oynadı, şimdi belki 90 dakika oynayacak. O yüzden, seyirci bağırdı, başkası bir şey dedi veya gazete yazdı diye birini oynatmam. Bizim çıkardığımız kadroyu beğenen olur, beğenmeyen olur. Onazi, Konyaspor maçında kötü oynamadı ama biz burada Kucka'yı oynattık. Fenerbahçe takımı inanılmaz ölü toplar kullanıyor. Mehmet Topal'ı engellemek için Kucka'yı tercih ettik. Takımımıza kim faydalı olacaksa onu tercih ediyoruz. Kimseyle sıkıntım veya problemim yok. Öyle bir şey olsa da burada huzur olmaz. İhtiyacımız neyse onu yapıyoruz."

Trabzonspor'un duran toplardan goller yediğini, buna nasıl önlem alınacağı yönündeki başka bir soru üzerine de Rıza Çalımbay şunları aktardı:

"Çalışmıyor olsak, arkadaşlarımızın görevlerini söylemiyor olsak, o zaman deriz ki hata yaptık. Biz göreve geldiğimizde Trabzonspor'un yediği golle şu anki gol sayısı arasında uçurum var. Fenerbahçe maçında Mehmet Topal, De Souza ve Fernandao'ya adam vermiştik ama arkadaşımızın dalgınlığına geldi veya oyuna daldı, bir anlık boşlukta golü yedik. Beş dakika içinde Fenerbahçe maçı gitti. Konyaspor maçı da iki dakikada gitti. Adı üstünde ölü top. Şanssızlık da vardı ama Fenerbahçe maçında bizim de hatalarımız vardı."

Burak Yılmaz'ın sakatlığı

Rıza Çalımbay, "Burak Yılmaz sakat sakat mı oynatılıyor? Novak geldiğinde sakatlığı var mıydı?" soruları üzerine şöyle konuştu:

"Burak'a teşekkür ediyorum. Ciddi özveride bulunarak, fedakarlık yaparak oynadı. Biz hiçbir zaman Burak'ı göz göre göre, sakat sakat oynatmayız. İlk maçımızda da sakatlanarak oyundan çıktı. Ben doktora 'Burak tamamen iyileşmeden gelmesin.' dedim. Uzun bir süre Burak'tan faydalanamadık. Burak iyi olduktan sonra, kendi özel fizyoterapisti ve kendi doktorumuzdan onay aldıktan sonra oynatıyoruz. Burak ile maçın içerisinde her dakika konuştuk, kendisi devam etmek istedi. Sıkıntısı olmadığını, o ağrının kendisini rahatsız etmediğini söyledi ve devam etti. Üstüne yüklendikçe şu an tekrar bir sakatlığı oldu. İyileşmeden onu oynatma ihtimalimiz yok. Sakat bir arkadaşımızın vereceği ile sağlam bir arkadaşımızın vereceği çok farklıdır."

Hiçbir oyuncuyu sakat sakat oynatmadıklarını vurgulayan Çalımbay, "Novak'ta bir sakatlık filan yoktu. Buraya sakat da gelmedi. Sadece bizim elimizde sol bekimiz olmadığı için ve Kamil Ahmet'i de tam görmediğimiz için Konya'da şans verdik. Gerilme vardı, üzerine gidersek kopabilirdi, o yüzden değerlendirmedik." şeklinde görüşlerini paylaştı.