Satrancın çocuk ustası

Satrancın çocuk ustası

ANTALYA-Sinan Özmüş

Mersin'de 6 yaşındayken satranç oynayan arkadaşından etkilenerek kursa başlayan milli sporcu Ekin Barış Özenir, ailesinin desteğiyle katıldığı turnuvalarda önemli dereceler elde etti.

Ekin Barış, 7 yaşında Türkiye birincisi, Dünya Okullar ve Avrupa ikincisi olurken, 9 yaşında Avrupa Okullar birinciliğine, dünya üçüncülüğüne ve 12 yaşında ise Avrupa Yaş Grupları ikinciliğine ulaştı.

Satrançta yetenek düzeyini ölçmek için kullanılan ELO derecelendirmesinde 13 yaşında 2 bin 400 puanı geçen ilk Türk sporcu olmayı başaran Ekin Barış, başarıları dolayısıyla Uluslararası Usta (IM) unvanı almaya hak kazandı.

"Hedefim büyük usta olmak"

Ekin Barış, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 6 yaşındayken çok sevdiği bir arkadaşının satranç oynadığını, kendisinin de onunla vakit geçirmek için satranç kursuna başladığını söyledi.

Kursta satranca yeteneğinin olduğunu ve oynarken eğlendiğini fark edince, oynamaya devam ettiğini dile getiren milli sporcu, şöyle konuştu:

"Dünya Olimpiyatları'na 8 yaşında katılarak, bu organizasyonda unvan alan en küçük sporcu oldum. Onun dışında çeşitli yaşlarda Dünya Okullar ikinciliği ve üçüncülüğünü, Avrupa Okullar birinciliğini ve ikinciliğini ve 12 yaşında Avrupa Yaş Grupları ikinciliğini kazandım. Şu anda uluslararası usta unvanının ilk normunu almayı başardım. Üç norm daha aldıktan sonra hedefim büyük usta (Grand Master) olmak."